Rejestracja tel. 601 689 667
693 440 644, 68 454 64 45(6)
ul. A. Krzywoń 2
65-001 Zielona Góra

Pracownia endoskopowa przewodu pokarmowego

Zabiegi wykonywane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia  logo NFZ

 

GASTROSKOPIA

 

  • badanie przełyku i żołądka videogastroskopem

 

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia może być zarówno badaniem diagnostycznym, jak również terapeutycznym polegającym np. na: usunięciu ciał obcych, tamowaniu krwawień, usuwaniu polipów czy endoskopowym poszerzeniu powstałych zwężeń.
Podczas gastroskopii wprowadza się giętki gastroskop przez jamę ustną. Przed wprowadzeniem gastroskopu gardło znieczula się 10% roztworem lidokainy. Gastroskopia jest badaniem krótkotrwałym, trwającym ok 5-10 minut i mimo, że należy do procedur inwazyjnych, ingerujących w jamy ciała, jest badaniem stosunkowo bezpiecznym.

 

KOLONOSKOPIA

 

  • badanie jelita grubego videokolonoskopem
  • usuwanie zmian chorobowych, polipów jelita

 

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu giętkiego videokolonoskopu do światła jelita grubego (przez odbyt), w celu zdiagnozowania chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego i jako profilaktyka raka jelita grubego.

Badania przesiewowe umożliwiają znalezienie ewentualnych zmian nowotworowych zanim ujawni się pod postacią objawów klinicznych. Wczesne rozpoznanie pozwala wdrożyć skuteczniejsze leczenie i przedłuża czas przeżycia pacjenta.
Rak jelita grubego jest tak częstym nowotworem, iż każda osoba po 50-tym roku życia powinna wykonać badania profilaktyczne w jego kierunku. Poza wiekiem, do czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu, zaliczamy predyspozycje rodzinne, występujące wcześniej polipy jelita grubego i gruczolaki. Do podstawowych badań przesiewowych w raku jelita grubego zaliczamy badanie kału na krew utajoną oraz kolonoskopie.

 

Dokumenty do pobrania:

Specjalistyczne Centrum Medyczne Wiśniowa Clinic © 2017Wykonanie: