Zabieg Septoplastyki – na czym polega i jakie są wskazania do zabiegu

Na czym polega Septoplastyka?

Istota zabiegu polega na eliminacji skrzywienia przegrody nosa i ustawieniu jej w linii pośrodkowej ciała. Zabiegpolega na tym, że w znieczuleniu ogólnym wykonuje się na przegrodzie nacięcie w odległości ok. 1 cm od przedniej krawędzi chrząstki przegrody nosa i przecinając błonę śluzową z ochrzęstną odpreparowuje się ją odchrząstki i kości przegrody nosa, unosząc ją ponad chrząstka. To samo robi się z drugiej strony przegrody.Następnie usuwa się skrzywiony fragment chrząstki i kości przegrody nosa. Usunięte elementy prostuje się na prasce i re implantuje do przegrody. Po zszyciu rany w przedsionku nosa zakłada się opatrunek stabilizujący przegrodę (tamponada przednia z odpowiednio przygotowanej gąbki – Merocel). Tamponadę usuwa się po ok.2 dobach, a szwy zdejmuje się ok. 7 dnia po zabiegu. Zabieg trwa przeciętnie 45-60 minut. Po operacji chory pozostaje w szpitalu przez 3-4 godziny.

Jakie są wskazania do zabiegu ?

Wskazaniem do septoplastyki jest m.in.:

– upośledzony lub niedrożny całkowicie nos, zarówno jedno, jak i obustronnie.

– nawracające zapalenie zatok obocznych nosa, które mogą wynikać z deformacji przegrody nosa

– nawracające krwawienia z nosa

– względy kosmetyczne wynikające z bardzo widocznego zwichnięcia chrząstki przegrody nosa

PRZECIWWSKAZANIE

Operacji korekcyjnych przegrody nosa nie należy wykonywać w przypadkach zaawansowanych zmian zanikowych błony śluzowej nosa. Nie operuje się także chorych w czasie ostrych stanów zapalnych błony śluzowej nosa i zatok. Istnieją także przeciwwskazania wynikające z rodzaju zastosowanego znieczulenia, np.: uczulenie na leki znieczulające miejscowo, ogólny zły stan chorego czy schorzenia, które są przeciwwskazaniem do znieczulenia ogólnego chorego.

Zalecenia pooperacyjne

Przed operacją pacjent powinien zapewnić sobie transport do domu. Nie powinien prowadzić samochodu ani jechać środkami transportu publicznego. Należy zrealizować przepisane recepty oraz przyjmować leki zgodnie z zaleceniem lekarza. Nos po operacji przegrody nosa może być niedrożny przez 2-3 tygodnie – to normalny przebieg gojenia. Przez kilka dni po zabiegu mogą występować wycieki śluzowo-krwistej wydzieliny z jam nosa. Choremu nie wolno wykonywać większego wysiłku fizycznego przez okres 7-10 dni. Nie wolno pić alkoholu i gorących napojów przez co najmniej 48 godzin po zabiegu – mogą one wywołać krwotok z nosa.

Należy unikać kontaktu z chorymi na infekcję górnych dróg oddechowych. Unikać przebywania w zadymionych, zakurzonych, zbyt suchych i gorących pomieszczeniach. W przypadku krwawienia z nosa należy zastosować na grzbiet nosa okład z lodu oraz podać do nosa wypisane krople.

W razie gdyby pojawiła się wysoka gorączka, silny ból głowy albo krwotok z nosa nie ustąpił po 10-15min bezzwłocznie należy zawiadomić lekarza operującego.

Znaczna poprawa drożności nosa następuje z reguły po około 7-10 dniach od zabiegu, a pełen powrót do sprawności (czyli uzyskanie prawidłowej drożności nosa) następuje po 2-3 miesiącach po operacji.